Medzinárodný deň žien: -20 % na šumivé bomby do kúpeľa

Ako na akné

Čo zaručene pomáha na akné, čo spôsobuje akné a aké sú druhy akné? Na tieto otázky odpovie špecialistka vývojového oddelenia kozmetiky Manufaktura, ktorá sa s vami podelí o dlhoročné skúsenosti, rady a tipy na starostlivosť o problematickú pleť.

 

Problematická pleť, akné a vyrážky dokážu pekne potrápiť. Výskyt akné súvisí predovšetkým s hormonálnymi zmenami v období dospievania, ale často sa nevyhne ani dospelým.

Akné sa často objavuje nielen na tvárach, čele, brade, ale dosť často prekvapí napríklad aj na chrbte. Ide o komplexnú záležitosť, ktorá je okrem genetiky a hormonálnych zmien úzko spojená aj s našou životosprávou, preto by starostlivosť o citlivú pleť so sklonmi k akné mala byť predovšetkým extra šetrná.

Nie vždy nám ale postačí bežná starostlivosť a je potrebná liečba akné, ktorú treba riešiť s korektívnym dermatológom, príp. aspoň s kozmetickým špecialistom na akné. Dlhodobá klinická liečba sa však našťastie týka iba menšieho percenta populácie. Pre nás ostatných postačí poznať zopár základných informácií a pravidiel.

 

Ako sa zbaviť akné pomocou kozmetiky?

Voľte účinné prípravky na akné, ktoré dokážu problematickú, mastnú a podráždenú pleť upokojiť a napomôcť jej k lepšej kondícii. Výberom a nákupom kozmetiky na akné to ale nekončí. Chce to čas a trpezlivosť. Dôležitá je predovšetkým svedomitá a pravidelná starostlivosť o 3 krokoch:

1.Dôkladné čistenie a hygiena
2.Jemné dočistenie a tonizácia
3.Hĺbková hydratácia a prirodzená rovnováha

Akým chybám sa vyvarovať v starostlivosti o problematickú pleť a čo spôsobuje akné? Nielen na toto sme sa spýtali vo vývojovom oddelení Manufaktura.

Eva Feldeková je vývojárka kozmetiky Manufaktura a okrem iného sa podieľala na tvorbe kozmetického radu Clear & Happy, ktorý sa zameriava na mastnú a aknóznu pleť. Ohľadom akné a starostlivosti o problematickú pleť sme jej preto položili niekoľko otázok.

 

Ako akné vzniká?

Akné je zápalové ochorenie vlasových folikulov a s nimi spojených mazových žliaz. Ku každému vlasovému folikulu je pripojená aspoň jedna mazová žľaza. Maz sa vylučuje do vlasového folikulu, odkiaľ sa dostáva na povrch kože.

Za normálnych okolností sa bunky vo vlasovom folikule obnovujú stabilne a nepretržite. Problém nastáva v momente, keď je táto rovnováha porušená a dôjde k zvýšeniu produkcie mazu mazovými žľazami, k premnoženiu baktérií a k zápalovej reakcii kože. Potom dochádza k vzniku primárnych lézií akné - tzv. čierne bodky (otvorený komedón) a biele bodky (uzavretý komedón). Z uzavretých komedónov potom môžu vzniknúť závažnejšie zapálené formy akné.

Aké sú teda druhy akné?

1. Čierne bodky
2. Biele bodky – nezápalový druh akné (červenkasté škvrny s belavou hlavičkou)
3. Papuly – neliečené biele bodky, z ktorých sa stanú červené pupienky malej až strednej veľkosti
4. Pustuly – papuly s belavým hnisom
5. Cysty – najťažšia forma akné, ktoré je spojené s bolestivými prejavmi a môže na pleti zanechávať hlboké jazvy.

 

Podľa druhu sa akné delí na:

⋅ Mierne akné – objavujú sa predovšetkým čierne a biele bodky, občas papuly.
⋅ Stredne ťažké akné – výrazne červenejší typ akné – papuly a pustuly. Tu volíme kozmetiku na zmiernenie a predchádzanie vzniku jaziev alebo pigmentových škvŕn.
⋅ Ťažké akné – tzv. cystické akné. Jeho liečbu by mal vždy riešiť iba dermatológ.

Čo by mali obsahovať najlepšie prípravky na akné?

Veľmi zásadným faktorom pri starostlivosti o problematickú pleť je jednoznačne výber vhodnej kvalitnej kozmetiky, ktorá zaistí dôkladné čistenie a intenzívnu hydratáciu. Najlepšie prípravky na akné sú šetrné a neupchávajú póry.

 

Čo je základom starostlivosti o problematickú pleť?

Jednoznačne pravidelné a kvalitné odlíčenie a čistenie pleti 2× denne. Dôkladným čistením zbavíme pleť nečistôt a pripravíme ju na prijímanie účinných látok z hydratačných a regeneračných pleťových prípravkov.

Nasleduje tonizácia a dočistenie. Najlepšie pleťové tonikum pre problematickú pleť by malo jemne a efektívne dočistiť pleť od nečistôt a mazu, osviežiť a upokojiť často podráždenú pleť.

Pleťová voda a tonikum Clear & Happy na akné tonizuje a zanecháva pleť sviežu a rozjasnenú, sťahuje póry a reguluje tvorbu kožného mazu, napomáha eliminovať prejavy akné, začervenanie a nedokonalosti pleti.

Nasleduje aplikácia ľahkého hydratačného krému na tvár určeného pre problematickú a mastnú pleť. Pokiaľ vás trápia občasné pupienky (akné) na tvári, brade, čele alebo na krku, vyskúšajte lokálnu starostlivosť na vysušenie a upokojenie, ktorú môžete použiť kedykoľvek počas dňa.

Pleťový krém Clear & Happy pre problematickú pleť – ľahký hydratačný krém na tvár so sviežou vôňou uhorky výrazne zmierňuje akné, zmatňuje príliš lesklú pleť a vracia suchej pleti jej vláčnosť. Na pokožke navyše vytvára ochrannú bariéru proti škodlivým vplyvom prostredia.

Dôležité je aj dôkladné čistenie pleti pomocou peelingu a následná intenzívna výživa, ktorú zaistí maska na tvár.

Čistiaci gél, peeling & maska na tvár Clear & Happy 3v1 so sviežou vôňou uhorky je absolútnym základom v starostlivosti o mastnú až aknóznu pleť. Zaručuje dokonalé a hĺbkové čistenie pleti, zmierňuje prejavy akné, hydratuje a rozjasňuje pokožku. Vďaka tomu pleť dokáže absorbovať účinné látky z následných kozmetických prípravkov.

Tip na lokálne ošetrenie

Pokiaľ sa vám objaví nevítaný pupienok počas noci, môžete zavolať SOS v podobe bylinného gélu Clear & Happy, ktorý poslúži ako okamžitá lokálna pomoc. Je vhodný predovšetkým pre problematickú mastnú až aknóznu pleť, ale občas ho ocenia všetci, ktorých tu a tam potrápi pupienok.

SOS gél Clear & Happy bol tiež ocenený v čitateľskej ankete Kozmetické hviezdy 2022, v ktorej získal 3. miesto v kategórii Dermatologická starostlivosť!

 

V čom je kolekcia Clear & Happy výnimočná?

Receptúry kozmetického radu Clear & Happy sú navrhnuté v súlade s trendom HAPPY SKIN. Ak je naša pokožka v rovnováhe, vyzerá zdravo a cíti sa dobre – je šťastná.

Unikátne zloženie obsahuje bylinky na akné, vďaka ktorým pleť zbaví toxínov, nečistôt a prebytku mazu. Okrem toho zaistí aj intenzívnu, dlhodobú a hĺbkovú hydratáciu, rozjasní pleť a vytvorí ochrannú bariéru pred škodlivými vplyvmi okolitého prostredia.

Receptúra plná prírody

Veľkým benefitom tohto radu je vysoko prírodné zloženie a hypoalergénna parfumácia so sviežou vôňou uhorky, ktorá dokonale podčiarkuje pocit osvieženia a úľavy.

⋅ Prírodný komplex zo žeruchy, brečtanu, citrónu, šalvie a lopúcha znižuje tvorbu mazu
⋅ Hydratačný a upokojujúci extrakt z uhorky
⋅ Extrakt z lišajníka s cennou kyselinou usnovou, ktorá má silné antibakteriálne a protizápalové účinky

Čím môžeme „pleťovú pohodu“ ešte podporiť?

Mali by sme dbať na celkové zlepšenie životného štýlu, ktorý zahŕňa fyzickú aktivitu, pravidelný a kvalitný spánok, zdravú, vyváženú stravu a tiež zdravý duševný a emocionálny stav.

 

Akým chybám sa pri starostlivosti o problematickú pleť vyvarovať?

Upokojenie problematickej pokožky a eliminácia akné vyžaduje trpezlivosť, preto používajte výrobok ideálne 6 až 8 týždňov, aby ste mohli objektívne zhodnotiť jeho funkčnosť.

1.Než pôjdete spať, vždy odstráňte make-up.
2. Nezameriavajte sa iba na už vzniknuté pupienky, ale pravidelne aplikujte vhodné produkty na celú pleť.
3. Nezdieľajte svoj make-up a štetec s nikým ďalším.
4. Pozor na nadmerné vysušovanie. Pleť so sklonmi k akné je mastná, takže vás môže lákať aplikovať adstringentné prípravky. Nerobte to. Suchá pleť = podráždená pleť a je viac náchylná na tvorbu ďalších nedokonalostí.
5. Odolajte pokušeniu vytláčať pupienky a ošetrite pokožku prípravkami na problematickú pleť.
6. Pokiaľ trpíte na hlboké alebo bolestivé akné, vyhľadajte konzultáciu s odborníkom.

 

Prajeme krásne dni a spokojnú pleť
vaša Manufaktura

Mohlo by vás zaujímať

Informácie o tom, ako spracovávame a chránime Vaše osobné údaje, nájdete na stránke Ochrana osobných údajov.