-20 % na Hviezdy mesiaca: Vyskúšajte pleťovú masku a pleťovú hmlu z kolekcie Lúka

Moja predajňa
Central Bratislava, Bratislava

Alkohol v kozmetike: Áno alebo nie?

23. 11. 2023 autor: Bára Čechová a vývoj 

Pýtate sa, prečo sa alkohol do kozmetiky pridáva, aké sú jeho výhody či nevýhody alebo vás zaujíma, ako to je s alkoholom v kozmetike Manufaktura? Prečítajte si, čo na to hovorí dlhoročná vývojárka kozmetiky Manufaktura – Ing. Eva Horčíková.

Alkohol v kozmetike: Áno alebo nie?
Alkohol v kozmetike: Áno alebo nie?

Obsah

Aké sú benefity alkoholu v kozmetike?

Nedá sa povedať, že alkohol je v kozmetike škodlivý, to sa môže stať len niekedy pri jeho nadmernom použití. Jeho účinok na pokožku však závisí od jeho koncentrácie v danom výrobku a tiež od celkovej formulácie kozmetického výrobku, od obsahu a interakcie ostatných aktívnych látok. V čom je nám teda v kozmetike dobrým „sluhom“?

1. Alkohol má konzervačnú a dezinfekčnú schopnosť

Alkohol je v kozmetike účinným konzervačným činidlom. Zabraňuje rastu baktérií a plesní, čo môže predĺžiť trvanlivosť produktu, jeho dezinfekčné účinky sa pri správnej koncentrácii využívajú v dezinfekčných géloch.

2. Alkohol má funkciu ako rozpúšťadlo

Alkohol pomáha rozpúšťať niektoré aktívne látky vo výrobku, vo vonných prípravkoch napomáha k rozpúšťaniu parfumových kompozícií alebo éterických olejov.

3. Alkohol prispieva k matnému vzhľadu pleti

Alkohol sa často používa v kozmetike pre mastnú a aknotickú pleť, pretože môže prispieť k matnejšiemu vzhľadu pokožky tým, že odstráni prebytočný maz z pleti a pleť dokáže lepšie vyčistiť.

4. Alkohol vysušuje a zlepšuje akné

V niektorých prípadoch môže alkohol pomôcť vysušiť a dezinfikovať pupienky a akné. Preto je často prítomný v produktoch určených na zlepšenie stavu akné.

Mýty a možné nevýhody alkoholu v kozmetike

Mýty o alkohole v kozmetike sú úplne bežné a často vedú k skresleným predstavám o tom, aký má alkohol vplyv na pleť a pokožku.

Vždy je dôležité brať do úvahy svoj stav a typ pleti a jej konkrétne potreby. Prehliadať by sme nemali ani etikety produktov.

V prípade, že máme obavy, vhodnosť používania produktov obsahujúcich alkohol pre svoj typ pleti konzultujte s dermatológom.

1. Spôsobuje alkohol dehydratáciu?

Použitie alkoholu vo formulácii nemusí nutne znamenať, že spôsobuje dehydratáciu. Vždy záleží na jeho koncentrácii, celkovej receptúre výrobku a tiež na type pleti. Môže byť vhodný v čistiacich produktoch pre mastnú pleť, ale maximálne v koncentrácii do 20 % alebo nižšej. Mal by byť používaný s rozumom, aby nedošlo k nadmernému odmasteniu – odstráneniu ochrannej kožnej bariéry a tým aj k následnej dehydratácii.

2. Môže alkohol zhoršovať citlivosť citlivej pleti?

Je pravdou, že lieh (alkohol) môže vo vyššej koncentrácii spôsobiť podráždenie a vysušenie citlivej pleti. Preto je dôležité, aby ľudia s citlivou pleťou boli opatrní pri výbere produktov obsahujúcich alkohol a radšej zvolili jemnejšie alternatívy.

3. Je pravda, že všetky produkty s alkoholom sú škodlivé?

Nie všetky produkty obsahujúce alkohol sú automaticky škodlivé. Mnoho kozmetických výrobcov používa alkohol v miernej koncentrácii a kombinuje ho s ďalšími zložkami, aby minimalizovali potenciálne negatívne účinky.

V akom druhu kozmetiky sa s alkoholom stretnete?

Vo formuláciách kozmetických prípravkov sa lieh alebo ETHANOL / ETHYLALKOHOL (v zložení produktu v INCI uvádzaný tiež ako Alcohol Denat. alebo Alcohol) najčastejšie používa vo vonných výrobkoch. Ktoré sú to?

Hit medzi vôňami - toaletná voda Lúka v balení „na doma“ aj „do kabelky“

♥ Toaletné vody (EdT)

♥ Parfumované vody (EdP)

♥ Kolínske vody (EdC)

♥ Vody po holení

Aromaterapeutické výrobky s prírodnými éterickými silicami, kde etanol pôsobí ako rozpúšťadlo

♥ V ústnej kozmetike

♥ V čistiacej a ošetrujúcej kozmetike – najmä pre aknóznu a mastnú pleť

♥ Vo výrobkoch na ošetrenie nôh, kde má lieh funkciu predovšetkým dezinfekčnú, chladivú alebo ako rozpúšťadlo ďalších aktívnych látok

V prírodnej a zvlášť certifikovanej kozmetike sa etanol používa aj ako konzervačná látka samostatne. V tomto prípade musí byť jeho koncentrácia vo výrobku kvôli dostatočnej účinnosti vyššia ako 20 %. Alebo sa využíva v kombinácii s inými antimikrobiálnymi prísadami.

Dnes už vieme, že koncentrácia etanolu nad 30 % môže pleť dráždiť.

V minulosti sa etanol veľmi často používal v pleťových čistiacich vodách, pretože lieh zlepšuje rozpúšťanie mastných nečistôt a má dezinfekčný účinok. Dnes ale vieme, že v koncentrácii nad 20 % pleť príliš odmasťuje v koncentrácii nad 30 % môže pleť aj dráždiť.

Maximálna 20 % koncentrácia liehu je odporúčaná iba v prípravkoch pre mladú mastnú a aknóznu pleť. Pre suchú a zrelú pleť rozhodne nie sú prípravky s takou koncentráciou liehu vhodné.

V súčasnosti môžeme podobný čistiaci účinok v pleťových vodách dosiahnuť aj s použitím jemných tenzidov.

Alkohol v kozmetike Manufaktura

Vo výrobkoch Manufaktura používame kvalitný kvasný lieh obzvlášť denaturovaný denaturačným činidlom povoleným pre kozmetické výrobky. V prípravkoch má alkohol (lieh) funkciu rozpúšťadla alebo funkciu dezinfekčnú.

Pivná kozmetika Manufaktúra obsahuje skutočné pivo Ferdinand – ležiak svetlý Max 11% varené z prvotriednych českých surovín.

Ktoré výrobky Manufaktura obsahujú alkohol?

♥ Toaletné vody

Aróma roll-ony

SOS gél CLEAR na akné

Bylinná ústna voda

♥ Balzam po holení Pivná kozmetika a MEN Original (balzam po holení MEN Sensitive 2v1 alkohol neobsahuje)

Dezinfekčné gély na ruky a dezinfekčný sprej (nie je to kozmetika, ale certifikované biocídy)

V niektorých výrobkoch ako sú napr. pleťové séra a omladzujúci booster Sedmokráskaafter party maska na tvár Lúka, krém na ruky Marhuľa sorbet Marhuľa alebo elixír na ruky používame komplex vitamínov A, C, E, ktorý obsahuje nepatrné množstvo liehu (v desatinách percenta) a pôsobí ako rozpúšťadlo zlepšujúce vstrebávanie vitamínov do pleti.

Minimálne množstvo liehu vo výrobku je v týchto prípadoch ľahko rozpoznateľné aj tým, že sa názov Alcohol vyskytuje až v 2. polovici zloženia výrobku (INCI). Toto zanedbateľné množstvo liehu v týchto výrobkoch sa nijako nepriaznivo neprejaví pri ich aplikácii na pokožku.

Nie je alkohol ako alkohol

V zložení našich výrobkov sa objavujú aj iné alkoholy, ktoré niektorí zákazníci zamieňajú s liehom.

Niektorí naši zákazníci mylne zamieňajú Cetearyl Alcohol alebo Benzyl Alcohol s liehom (alkoholom). Tieto dve látky ale s liehom nemajú veľa spoločného a majú aj odlišné vlastnosti a funkcie.

• Cetearyl Alcohol je voskovitá látka prírodného pôvodu. Ide o zmes mastných alkoholov používanú napr. vo formuláciách emulzných alebo kondicionačných výrobkov na zvýšenie viskozity a ich stabilizáciu.

• Benzyl Alcohol je vonná látka vyskytujúca sa v niektorých éterických olejoch a býva tiež zároveň konzervačnou látkou pre prírodnú kozmetiku.

A čo alkohol vo Vínnej a Pivnej kozmetike Manufaktura?

Pivný šampón na vlasy s tradíciou od roku 2007 získal aj 2. miesto v ankete Kozmetické hviezdy 2022, v kategórii Šampóny a kondicionéry!

Ani v prípade produktov s pravým pivom, ktoré obsahuje Pivná kozmetika, nie je potrebné sa obávať nepriaznivých účinkov liehu na pokožke.

V Manufakture používame ležiak Ferdinand, ktorý obsahuje 4,7% alkoholu. Pokiaľ teda výrobok obsahuje napr. 10 % piva, zodpovedá to iba 0,47 % alkoholu, čo je zanedbateľná koncentrácia, pri ktorej sa neprejavia žiadne nepriaznivé účinky liehu na pokožke.

V pivnej kozmetike využívame v receptúrach, ktoré to umožňujú, pravé české pivo v nasledujúcich produktoch:

Sprchovací gél Pivná kozmetika

Pivný šampón, jemný šampón proti lupinám a extra jemný šampón snov

Regeneračný kondicionér

Posilňujúca maska na vlasy

Z tohto zoznamu má najvyšší obsah piva Pivný šampón, ktorý obsahuje 10 % piva. V ostatných výrobkoch (napr. krém na rukybalzam na pery) potom nájdete špeciálny extrakt z piva, ktorý alkohol neobsahuje.

V prípade Vínnej kozmetiky využívame v zložení víno, hroznový olej alebo vínny extrakt. Pravé moravské víno Pfeffer potom obsahujú tieto kozmetické výrobky:

Sprchovací gél

Vlasový šampón

Vlasový kondicionér

Obsah alkoholu v nich tvorí max. 0,36 %, čo je rovnako ako v prípade výrobkov s obsahom piva zanedbateľná koncentrácia, ktorej sa netreba obávať – v kontakte s pokožkou sa nepriaznivo neprejaví. Hlavné priaznivé účinky vína vyplývajú z aktívnych látok z hroznovej šťavy.

Tipy na „alkohol free“ kozmetiku

Odličovacia starostlivosť bez alkoholu

Extra jemné odličovacie pleťové mlieko Sedmokráska pre citlivú pokožku so sedmokráskou a ovseným beta-glukánom vašu pleť dokonale zbaví make-upu a nečistôt a pripraví ju na ďalšie ošetrujúce rituály.

Multifunkčný čistiaci gél, peeling & maska na tvár CLEAR & HAPPY 3v1 so sviežou vôňou uhorky je úplným základom v starostlivosti o mastnú až aknóznu pleť. Zaručuje dokonalé a hĺbkové čistenie pleti, zmierňuje prejavy akné, hydratuje a rozjasňuje pokožku.

Anti-pollution & Detox micelárna voda LÚKA predstavuje moderný a šetrný spôsob čistenia pleti. Obsahuje unikátny prírodný komplex z českých a slovenských lúčnych bylín, ktorý pleť efektívne chráni a prináša jej skvelé detoxikačné účinky. Vďaka obsahu jemných umývacích tenzidov a sacharidov zbaví pleť make-upu aj nečistôt.

Pleťové krémy bez alkoholu

Jemný anti-pollution denný pleťový krém Sedmokráska pre citlivú pleť s jedinečným kokteilom prírodných ingrediencií dlhodobo hydratuje, ochraňuje pred nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho prostredia a predchádza vzniku vrások.

Jemný denný hydratačný pleťový krém Mŕtve more je vhodný aj pre citlivú pleť. Obsahuje minerály z Mŕtveho mora, ovsený výťažok, kyselinu hyalurónovú a ceramidy na hydratáciu, omladenie a ochranu. Doprajte svojej pleti potrebnú starostlivosť a pocit hebkosti.

Anti-pollution & Anti-aging pleťový fluid LÚKA s unikátnou receptúrou z českých a slovenských lúčnych bylín má detoxikačné účinky a efektívne chráni pleť pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi. Napomáha regenerácii, hydratácii a spomaľuje starnutie pleti s lifting efektom.

Ľahký hydratačný pleťový krém CLEAR & HAPPY pre problematickú pleť výrazne zmierňuje akné, zmatňuje príliš lesklú pleť a vracia suchej pleti jej vláčnosť. Na pokožke navyše vytvára ochrannú bariéru proti škodlivým vplyvom prostredia.

Pleťové masky a špeciality bez alkoholu

Čistiaca ílová pleťová maska Sedmokráska s moderným ružovým ílom, sedmokráskou a kyselinou hyalurónovou nesmie chýbať pri vašom skrášľujúcom rituáli. Dopraje svojej pokožke hĺbkovú očistu, rozjasnenie, hydratáciu a okamžitý lifting.

Exkluzívny pleťový olejový elixír Sedmokráska s hypoalergénnou vôňou regeneruje, vyživuje, zvláčňuje, hydratuje a predchádza starnutiu pleti. Je vhodný pre všetky typy pleti, vrátane citlivej.

Anti-pollution & Anti-aging pleťové sérum LÚKA – objavte hydratačné pleťové sérum, ktoré navyše získalo 3. miesto v ankete Kozmetické hviezdy 2022 v kategórii Séra, kúry a masky. Vyhladí, rozžiari, dá pleti „napiť“ a dokonale ju ochráni pred nepriaznivými vplyvmi znečisteného prostredia. Zázrak z lúčneho kvetu, ktorý si zamilujete.

Ochranné a regeneračné anti-pollution & Anti-aging sérum na pery LÚKA s komplexom z českých a slovenských bylín a ovocia pre krásne a starostlivo ošetrované pery je ideálny pre život v meste.

Starostlivosť o telo a ruky bez alkoholu

Anti-pollution ochranný krém na ruky LÚKA – ochranný, hydratačný a regeneračný krém na ruky LÚKA s bambuckým maslom a anti-pollution komplexom z českých a slovenských bylín a ovocia pre hebkú a jemnú pokožku. Poskytnite svojim rukám ochranný štít plný prírody a doprajte im intenzívnu regeneráciu a ochranu.

Výživný, hydratačný & Anti-aging krém na ruky Ruža - výživný, hydratačný & anti-aging krém na ruky v sebe ukrýva vzácny ružový olej, bambucké maslo, kyselinu hyalurónovú a celý rad minerálov zo žriedlovej soli. Dokonalá regenerácia, dlhodobá hydratácia, omladenie a účinná ochrana pre namáhané ruky.

Hydratačné telové mlieko na suchú pokožku Marhuľa – hydratačné vysoko prírodné telové mlieko na suchú pokožku s cennými prírodnými olejmi, výťažkami z marhúľ a kyselinou hyalurónovou dlhodobo hydratuje, zjemňuje, vyživuje a regeneruje.

Výživné, hydratačné a regeneračné telové maslo Mŕtve more pre citlivú a suchú pokožku obsahuje vysoko prírodné zloženie, ktoré poskytne vašej pleti okamžitú úľavu, výživu a hydratáciu. Jemná a svieža hypoalergénna unisex vôňa nádherne prevonia pokožku.

Vlasová starostlivosť bez alkoholu

Regeneračný šampón na suché a poškodené vlasy MARHUĽA s výťažkami z marhúľ a pšeničných klíčkov, mandľovým olejom a štúdiami overenou aktívnou látkou Xylishine™ intenzívne hydratuje, opravuje vlasové vlákna, vyživuje a posilňuje.

Intenzívna výživná maska na suché a poškodené vlasy Marhuľa bez silikónov zachráni unavené, vysušené, lámavé a slabé vlasy! S prírodnými olejmi, výťažkami z marhule, pšenice, broskýň a jabĺk, kreatínom a štúdiami overenou aktívnou látkou Xylishine™ navráti vlasom prirodzenú krásu.

Extra jemný šampón Mŕtve more Objem & hydratácia bez obsahu SLES so soľou z Mŕtveho mora a ovseným výťažkom pre výživu, hydratáciu a objem. Ideálny pre jemné, normálne až mastné vlasy a pre osoby s citlivou pokožkou.

Jemný vlasový balzam Mŕtve more Regenerácia & hydratácia bez silikónov navracia silu a vitalitu krehkým a poškodeným vlasom a upokojuje citlivú podráždenú pokožku hlavy. Vysoko prírodný kondicionér s regeneračnou soľou z Mŕtveho mora napomáha zaceleniu vlasov, zvyšuje ich pevnosť, pružnosť a lesk.

Z Manufaktury prajeme krásne beauty chvíľky

Mohlo by Vás zaujímať

Čo znamená „anti-pollution“?

Čo znamená „anti-pollution“?

26. 2. 2021 autor: Bára Čechová a vývoj 

Prečítať
Cosmopolitan Beauty Awards: 7 ocenení pre Manufakturu

Cosmopolitan Beauty Awards: 7 ocenení pre Manufakturu

26. 6. 2024 autor: Petra Bečičková

Prečítať
Rozhovor s kreatívnou riaditeľkou: Medovka v novom

Rozhovor s kreatívnou riaditeľkou: Medovka v novom

1. 6. 2024 autor: Petra Bečičková

Prečítať

Pridajte sa k nám

  • Špeciálne ponuky, darčeky k nákupu
  • 30 bodov na začiatok :)
  • Body zbierate v predajniach i v e-shope
Registrovať sa

Cookies

Naša spoločnosť používa súbory cookies na správne fungovanie vášho obľúbeného e-shopu, na prispôsobenie obsahu stránok vašim potrebám, na štatistické a marketingové účely. Kliknutím na tlačidlo prijímam nám udelíte súhlas ich zberom a spracovaním, a my vám poskytneme ten najlepší zážitok z nakupovania.

Vaše nastavenie súborov cookie

Tu máte možnosť prispôsobiť soubory cookie v súladu s vlastnými preferenciami a neskôr nastaviť alebo kedykoľvek vypnúť v pätičke webu.

Technické cookies sú nevyhnutné pre správne fungovanie webu a všetkých funkcií, ktoré ponúkajú.

Personalizáciu prevádzame na základe vami prehliadnutého tovaru. Ďalej potom upravujeme zobrazovaný obsah podľa toho, čo vás zaujíma.

Tieto cookies nám umožňujú meranie výkonu nášho webu a za pomoci získaných dát potom môžeme zlepšovať zážitok z nakupovania zákazníkom.

Tieto cookies sú využívané reklamnými a sociálnymi sieťami vrátane Googlu na prenos osobných údajov a personalizáciu reklám, aby boli pre vás zaujímavé.